Program

Warsztaty
KNOW-HOW: PRAWO W DZIENNIKARSTWIE

WARSZAWA
25 WRZEŚNIA 2019
Siedziba Wolters Kluwer Polska
ul. Przyokopowa 33, Warszawa

Szkolenie dla dziennikarzy zajmujących się dziennikarstwem śledczym, tematyką prawną, relacjonujących procesy sądowe i dla redaktorów odpowiadających za tego typu materiały – zarówno z mediów ogólnopolskich, jak też regionalnych i lokalnych.

ORGANIZATORZY
PRESS

PATRON MEDIALNY
PRAWO.PL

PROGRAM WARSZTATÓW

9.00–9.30 Rejestracja

9.30–9.40 Powitanie uczestników

9.40–10.40 BERTOLD KITTEL
„Co wolno dziennikarzowi śledczemu, a czego mu nie wolno” – czyli warsztat odkrywania informacji głęboko zakopanych i dokumentowania faktów, którym wszyscy oficjalnie zaprzeczają.

10.40–11.40 PATRYK SŁOWIK
„Dziennikarza prawo nie chroni, ale jego źródła już tak” – czyli jak bronić tajemnicy dziennikarskiej przed policją, prokuraturą i w sądzie oraz przed wścibskimi służbami. Trudna sztuka rozmawiania z wymiarem sprawiedliwości.

11.40 Przerwa na kawę

12.00–13.00 EWA USOWICZ
„Źródła informacji prawnych” – czyli jak nadążyć za legislacją, nie zginąć w gąszczu rozporządzeń i ustaw, gdzie szukać newsów prawnych i pomocy w zrozumieniu wymiaru sprawiedliwości. Czy autoryzacja każdej wypowiedzi to konieczność.

13–14 EWA SIEDLECKA
„Reforma czy zamach na wymiar sprawiedliwości?” – jak w warunkach ostrego konfliktu politycznego rzetelnie relacjonować i uczciwie komentować pełzającą zmianę ustroju państwa.

14–14.45 Przerwa na lunch

14.45–15.45 MACIEJ GUSTAW ZABOROWSKI
„Praca dziennikarza w oczach prawnika” – po tym szkoleniu uczestnicy będą wiedzieli, jak uniknąć błędów prawnych najczęściej popełnianych przez dziennikarzy; jak skutecznie utrudnić życie prawnikom i nie narażać się swoją publikacją na odpowiedzialność prawną.

15.45–16.45 BEATA BIEL
„Nie wierz, dopóki nie sprawdzisz” – podstawowe narzędzia fact-checkingu do weryfikacji wiadomości, wyłapywania przekłamań i zmienionych wersji zdarzeń. Jak szybko obnażyć fake newsy przekazywane w mediach społecznościowych.

16.45–17.00 Podsumowanie i zakończenie warsztatów.