Warsztaty Know-How – Press.pl

Know-How: prawo w dziennikarstwie

Warsztaty
KNOW-HOW: PRAWO W DZIENNIKARSTWIE

WARSZAWA
25 WRZEŚNIA 2019
Siedziba Wolters Kluwer Polska
ul. Przyokopowa 33, Warszawa

Szkolenie dla dziennikarzy zajmujących się dziennikarstwem śledczym, tematyką prawną, relacjonujących procesy sądowe i dla redaktorów odpowiadających za tego typu materiały – zarówno z mediów ogólnopolskich, jak też regionalnych i lokalnych.

ORGANIZATORZY
PRESS

PATRON MEDIALNY
PRAWO.PL

PROGRAM WARSZTATÓW

BERTOLD KITTEL
„Co wolno dziennikarzowi śledczemu, a czego mu nie wolno” – czyli warsztat odkrywania informacji głęboko zakopanych i dokumentowania faktów, którym wszyscy oficjalnie zaprzeczają.

PATRYK SŁOWIK
„Dziennikarza prawo nie chroni, ale jego źródła już tak” – czyli jak bronić tajemnicy dziennikarskiej przed policją, prokuraturą i w sądzie oraz przed wścibskimi służbami. Trudna sztuka rozmawiania z wymiarem sprawiedliwości.

EWA USOWICZ
„Źródła informacji prawnych” – czyli jak nadążyć za legislacją, nie zginąć w gąszczu rozporządzeń i ustaw, gdzie szukać newsów prawnych i pomocy w zrozumieniu wymiaru sprawiedliwości. Czy autoryzacja każdej wypowiedzi to konieczność.

EWA SIEDLECKA
„Reforma czy zamach na wymiar sprawiedliwości?” – jak w warunkach ostrego konfliktu politycznego rzetelnie relacjonować i uczciwie komentować pełzającą zmianę ustroju państwa.

MACIEJ GUSTAW ZABOROWSKI
„Praca dziennikarza w oczach prawnika” – po tym szkoleniu uczestnicy będą wiedzieli, jak uniknąć błędów prawnych najczęściej popełnianych przez dziennikarzy; jak skutecznie utrudnić życie prawnikom i nie narażać się swoją publikacją na odpowiedzialność prawną.

BEATA BIEL
„Nie wierz, dopóki nie sprawdzisz” – podstawowe narzędzia fact-checkingu do weryfikacji wiadomości, wyłapywania przekłamań i zmienionych wersji zdarzeń. Jak szybko obnażyć fake newsy przekazywane w mediach społecznościowych.

Prelegenci

BEATA BIEL
Szefowa redakcji Konkret24 w TVN 24, która zajmuje się analizowaniem informacji w internecie i ich weryfikacją. Specjalistka od fact-checkingu, prowadzi działalność edukacyjną w zakresie dziennikarstwa i umiejętności cyfrowych. Współpracuje z Google News Lab i Fundacją Reporterów. Laureatka nagrody Grand Press (2008) za reportaż telewizyjny.

BERTOLD KITTEL
Jeden z najbardziej doświadczonych reporterów śledczych w Polsce – przez wiele lat tropił afery, pracując w prasie („Super Express”, „Życie”, „Rzeczpospolita”), od 10 lat efekty jego pracy pokazuje „Superwizjer” TVN. Organizował przemyt broni dla prorosyjskich separatystów, ujawnił układ radomski, pokazał polskich neonazistów i ich powiązania z polityką. Był 17 razy nominowany do Grand Press, nagrodę tę zdobył cztery razy. Dziennikarz Roku 2018.

EWA SIEDLECKA
Od dwóch lat publicystka „Polityki” i blogerka, wcześniej przez 28 lat dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Prześwietla polski wymiar sprawiedliwości, zajmuje się prawami człowieka, mniejszościami seksualnymi i religijnymi, społeczeństwem obywatelskim, prawami zwierząt i bioetyką. Laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa (2011) i Nagrody im. ks. Józefa Tischnera (2017) za publikacje o Trybunale Konstytucyjnym.

PATRYK SŁOWIK
Prawnik z wykształcenia, dziennikarz z zawodu. Od pięciu lat związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Specjalista od prawa handlowego i prawa farmaceutycznego. Czterokrotnie nominowany do Grand Press (trzy razy w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne, raz za news). Zdobywca tej nagrody w 2016 roku za teksty o wrogich przejęciach spółek kapitałowych i w 2017 roku za cykl o tzw. mafii lekowej. Autor książki „Reprywatyzacja warszawska”.

EWA USOWICZ
Dyrektor działu serwisów informacyjnych w Wolters Kluwer Polska, od początku kariery zawodowej związana z dziennikarstwem prawnym – najpierw w „Gazecie Prawnej”, następnie w „Rzeczpospolitej”, w której była zastępczynią redaktora naczelnego. Laureatka Złotej Wagi – nagrody przyznawanej przez Adwokaturę Polską.

MACIEJ GUSTAW ZABOROWSKI
Adwokat, partner zarządzający Kopeć & Zaborowski, certyfikowany mediator, od lutego 2018 sędzia Trybunału Stanu. Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa prasowego i dóbr osobistych oraz sprawach karnych gospodarczych. Prowadzi procesy w sprawach tzw. białych kołnierzyków, a także polityków i dziennikarzy. Ekspert Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Współautor projektu nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego.